Forcat ukrainase në Kiev kanë arrestuar 127 sabotues, përfshirë 14 grupe infiltrimi, që nga fillimi i pushtimit rus, thotë kreu i administratës ushtarake të kryeqytetit, Mykola Zhyrnov.

Zhyrnov thotë se bllokimet e rrugëve kanë qenë kyçe në kapjen e agjentëve pro-rusë, të cilët Ukraina i akuzon për sabotim dhe infiltrim.

“Ato janë baza e fortifikimeve, barrierave inxhinierike, pikave të kontrollit për automjetet dhe njerëzit, si dhe për ndërtimin e sistemeve të tjera, duke përfshirë ato për zjarrin e vërtetë”, thotë Zhyrnov, sipas agjencisë së lajmeve Unian.

Me 35 tregje dhe 635 dyqane të hapura, Kievi ka rezerva të mjaftueshme ushqimore, edhe për një mbrojtje afatgjate, thotë ai.

Situata në Kiev kuptohet se është nën kontroll, megjithëse bombardimet ruse kanë vazhduar brenda dhe rreth kryeqytetit që nga fillimi i pushtimit, raporton bbc.

Ndryshe, ukrainasit kanë vrarë javë më parë edhe njërin prej negociatorëve të tyre pasi dyshohet se ishte agjent pro-rus në bisedimet mes Ukrainës dhe Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës ndaj Gucatit, Haradinajt dhe Mustafës

Gjykata Speciale ka caktuar seancën e radhës ndaj Nasim Haradinajt, Hysni Gucatit…

Ora policore gjatë uikendit nga 16:00 deri në orën 05:00, për të gjithë qytetarët

Ndalesa për lëvizje në tërë territorin e shtetit sot dhe nesër do…

Mediat amerikane: Rusia konfirmon se i janë shkatërruar së paku 300 tanke në Ukrainë

Yaroslav Trofimov, korrespondent i gazetës amerikane “The Wall Street Journal” ka shpërndarë…

Publikohet fotoja kur ushtari serb i pret kokën një shqiptari me sëpatë

Një foto e tmerrshme është publikuar së fundi nga mediat në Kosovë,…

Çdo kërcënim ndaj krerëve shtetërorë duhet marrë seriozisht, vlerëson eksperti i sigurisë

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë…