Ministria e Jashtme e Ukrainës ka akuzuar ushtarët rusë për rrëmbimin e kryetarit të qytetit juglindor të Melitopolit.

Zyrtarët thanë se trupat ruse rrëmbyen kryebashkiakun Ivan Fedorov, të premten pasdite, pasi e akuzuan atë në mënyrë të rreme për terrorizëm, shkruan BBC.

“Rrëmbimi i kryebashkiakut të Melitopolit është klasifikuar si një krim lufte, sipas Konventave të Gjenevës dhe Protokollit Shtesë, të cilat ndalojnë marrjen e pengjeve civile gjatë luftës”, tha Ministria e Jashtme e Ukrainës në një deklaratë.

Melitopol ra në duart e trupave ruse pothuajse dy javë më parë dhe Fedorov i tha BBC-së të mërkurën se banorët “nuk po bashkëpunojnë me rusët në asnjë mënyrë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

HISTORIKE: DISTRIA KRASNIQI RRËMBEN TË ARTËN NË TOKYO

Distria Krasniqi, e ka fituar medaljen e artë në Lojërat Olimpike “Tokyo…

El Cheka rreth investimeve ruse gjatë pushtetit VMRO-BDI

El Cheka: AMBASADORI RUS DHE AI MAQEDONDuke biseduar për bizneset dhe larjet…

Sllavi Trifonov: E lëshova qeverinë për shkak të Maqedonisë

Lideri i “Ka një popull të tillë” Slavi Trifonov në një intervistë…

Këshilltari i presidentit ukrainas thotë se mobilizimi rus në Ukrainë, “hap i parashikueshëm”

Zyrtarët ukrainas thonë se mobilizimi rus në Ukrainë ishte një hap i…

Maqedoni, nëna e ka shitur vajzën 14 vjeçare për prostitucion, për të larë borxhet ndaj kamataxhive

Një rast i tmershem është denoncuar ne policinë e Maqedonisë në Shtip.…