Në Madrid, disa nga liderët botërorë që marrin pjesë në një samit të NATO-s kanë folur për luftën dhe synimin e Perëndimit për të vazhduar mbështetjen e Ukrainës.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez, mikpritës i samitit, thotë se Rusia do të identifikohet si “kërcënimi kryesor” i aleancës ushtarake në konceptin e saj të ri strategjik, në krahasim me një partner strategjik më parë.

“Ne po i dërgojmë një mesazh të fortë Putinit”, shtoi ai, “Ju nuk do të fitoni”.

Ndërkohë, Olaf Scholz, kancelari gjerman, thotë se NATO do të vazhdojë të furnizojë Ukrainën me armë “për aq kohë sa të jetë e nevojshme”.

“Është mirë që vendet e mbledhura këtu, dhe shumë të tjerë gjithashtu të japin kontributet e tyre në mënyrë që Ukraina të mund të mbrohet, duke ofruar mjete financiare, ndihmë humanitare, por edhe duke siguruar armët që u duhen urgjentisht Ukrainës”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vdes 27 vjeçarja në Bosnjë e Hercegovinë si pasojë e plagëve nga tërmeti

Një grua 27 vjeçare në Bosnje e Hercegovinë ka mbetur e vdekur…

LSDM: VMRO-ja do të mbahet mend si bllokuesja më e madhe për vitin 2019

Nga LSDM njoftojnë se mund të konstatohet se VMRO-ja do të mbahet…

ASH-AAA: Ligji për shtetësinë të miratohet pa vonesa!

VMRO DPMNE-ja paralajmëroi amendamente shtesë për Ligjin për shtetësi. Kreu i partisë,…

Pse Rusia ka vënë në shënjestër sërish Kievin?

Ndërsa lufta në Ukrainë po vazhdon, zëvendësmarshalli britanik i forcave ajrore, Sean…

Jo ekstradim por hetim ndërkombëtar

Pas dekleratave të Ramush Haradinaj lidhur me ekstradimin e mundshëm te Grupit…