Udhëheqësit botërorë do të mblidhen në Zvicër për Samitin e Paqes të Ukrainës, e pranishme edhe Osmani

Më shumë se 100 liderë, duke përfshirë zëvendëspresidenten e ShBA-së, Kamala Harris, dhe presidentët ose krerët e BE-së, vendeve të Amerikës së Jugut, Lindjes së Mesme dhe Azisë, do të mblidhen në Zvicër të shtunën për një nga përpjekjet më ambicioze për të krijuar një plani i paqes për Ukrainën.

Samiti vjen pasi liderët e G7-ës u mblodhën në Itali dhe arritën një marrëveshje të re për një hua prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën, e garantuar përmes përdorimit të fitimeve të papritura nga interesi mbi asetet e bankës qendrore ruse të ngrira nga BE-ja dhe vendet e tjera perëndimore pas pushtimit të Ukrainës në vitin 2022, raportonThe Guardian.

Konferenca dyditore e paqes, e cila do të zhvillohet në resortin luksoz Burgenstock jashtë Lucernit, do të diskutojë planin e propozuar prej 10 pikash të Kievit për t’i dhënë fund luftës së bashku me tre tema të tjera: kërcënimin bërthamor, sigurinë ushqimore dhe nevojat humanitare në Ukrainë.

Në këtë samit e pranishme to të jetë edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *