Shtetet e Bashkuara vendosën të enjten sanksione të reja ndaj Rusisë lidhur me agresionin e saj në Ukrainë. Departamenti i Thesarit njoftoi se mes subjekteve ndaj të cilëve rëndojnë sanksione janë dhjetëra kompani që operojnë në fushën e mbrojtjes, 328 anëtarë të organit legjislativ rus, Dumës ruse, si dhe ndaj shefit ekzekutiv të bankës shtetërore ruse Sberbank.

Në një deklaratë të Departamentit amerikan të Thesarit thuhej se sanksione do të vendosen edhe ndaj transaksioneve ruse të lidhura me arin.

Duke njoftuar sanksionet Departamenti amerikan i Shtetit tha se Uashingtoni së bashku me partnerët dhe aleatët e tij do të vazhdojë të ndërmarrë veprime që synojnë të godasin Rusisë duke dëmtuar aftësitë e saj për t’u përfshirë në luftë dhe për të kryer agresion kundër Ukrainës apo vendeve të tjera.

“SHBA-të do të vazhdojmë të imponojmë kosto derisa Putini t’i japë fund luftës së paprovokuar kundër Ukrainës”, thuhej në deklaratë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Edhe një viktimë nga Covid-19, ndërron jetë 66 vjeçarja nga Dibra

66 vjeçarja nga Dibra e cila tashmë disa ditë ka qenë në…

Rishfaqet Mogherini, BE e prezanton Kosovën si republikë (FOTO)

Ish-kryediplomatja e Bashkimit Evropian dhe ndërmjetësuesja e dialogut Kosovë- Serbi, Federika Mogherini…

Vazhdojnë reagimet ndërkombëtare ndaj sulmeve të Izraelit

Sulmet e Izraelit ndaj palestinezëve në Xhaminë Al-Aksa dhe Gazë vazhdojnë të…

Në Speciale mbahet seanca e radhës në rastin e Thaçit dhe të tjerëve

Në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në…

Fotomontazh: ”Trenjakët” që gjetën njëri-tjetrin në Ukrainë

Ngjashmëria që kanë mes vete këta tre burra me pozita të larta,…