Emmanuel Macron ka paditur personin që zotëron billboard-in ku presidenti francez shfaqej si Adolf Hitleri.

Kjo ndodhi gjatë protestave kundër masave kufizuese ndaj pandemisë në Francë, por shefit të Elizesë nuk i është dukur aspak për të qeshur. Michel-Ange Flori, i cili zotëron rreth 400 billboard-e në rajonin jugor Var, shkroi në Tëitter se: “Sapo ka mësuar së do të thirrem në stacionin policor të Toulon pas një ankese nga presidenti i Republikës. Kështu, në vendin e Macronit, me profetin mund të tallesh, ajo është satirë por ta bësh ta bësh presidentin të duket si diktator, kjo quhet blasfemi”, tha Flori.

Posteri e portretizonte kreun e shtetit me uniformën e liderit nazist dhe mustaqe të vogla, e shenjën e swastikës në krah, brenda së cilës ishin inicialet e partisë së Macronit. Në mesazh thuhej: “Bindu, vaksinohu”! Dy billboard-e të tilla me përmasa katër metra me tre u shfaqën në një rrugë me katër korsi pranë hyrjes në Toulon.

Dikush kishte shkruar “Turp” mbi njërën prej tyre. Vepra e “fyerjes së Presidentit të Republikës” u shfuqizua në Francë në vitin 2013 pas një vendimi të Gjykatës Europiane për të Drejtat e Njeriut. Por kreu i francez i shtetit mbrohet nga fyerjet dhe shpifjet publike si çdo qytetar i zakonshëm, edhe pse ndjekjet penale të përceptuara ndonjëherë si sulm ndaj lirisë së fjalës, janë të rralla

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…