Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çasusoglu, këtë të hënë ka thënë se i kanë paralajmëruar të gjitha vendet se nuk do të lejojnë që anijet luftarake të kalojnë nëpër ngushticat turke.

Ai tha se Turqia e njeh si luftë gjendjen në Ukrainë, teksa shtoi se deri më sot nuk ka pasur asnjë kërkesë për kalim nëpër ngushtica që prej momentit kur ka filluar lufta shkruan Anadolu.

Kujtojmë se Konventa e Montreux e vitit 1936 i jep Turqisë autoritetin për të ndaluar anijet luftarake të të gjitha vendeve, pavarësisht nëse janë palë në luftë apo jo dhe pavarësisht nëse kanë bregdet në Detin e Zi apo jo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Qindra të arrestuar për korrupsion në Arabinë Saudite

Në kuadër të gjykimeve për korrupsion në Arabinë Saudite u arrestuan 207…

Ky është momenti kur dorasi që plagosi dy persona në Fushë Kosovë, i vetëdorëzohet policisë (VIDEO)

Dy persona sonte mbetën të plagosur nga arma e zjarrit në Fushë…

Shtëpia e Bardhë ka paralajmëruar Rusinë se do të ketë pasojat nëse vdes Navalny

Shtëpia e Bardhë paralajmëroi se Rusia do të bartte “pasojat” në rast…

Fryn erë konflikti; çfarë kërkon vërtet Putini nga Biden!

Shenjat janë të qarta: samiti i Gjenevës mes Joe Biden e Vladimir…

Pacientja 24 vjeçare nga Tetova, viktima më e re e Covid-19 në RMV, nuk ka pasur sëmundje tjera

Pacientja 24 vjeçare nga Tetova, viktima më e re e Covid-19 në…