Ministri i Jashtëm i Turqisë tha të enjten se Suedia dhe Finlanda nuk i kanë përmbushur ende të gjitha detyrimet në bazë të një marrëveshjeje që është me ofertat e tyre për t’u bashkuar në NATO, dhe se të dyja shtetet ende duhet të ndërmarrin hapa konkretë.

Mevlut Cavusoglu, duke folur së bashku me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në Stamboll, tha gjithashtu se Turqia vuri re se qeveria e re e Suedisë ka një qasje vendimtare për përmbushjen e detyrimeve.

Suedia dhe Finlanda kanë nënshkruar një memorandum në qershor. Të dyja shtetet kërkuan të bashkohen në përgjigje të luftës së Rusisë në Ukrainë, por Turqia kërkoi garanci shtesë, duke përfshirë që ata të mos strehojnë militantët kurdë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Opozita propozoi ministër teknik, pushteti me dilemë nëse ai është në pajtueshmëri me Kushtetutën

Opozita dje propozoi ministër të ri teknik të Punëve të Brendshme, përderisa,…

28 haxhinjë nga Turqia ndërrojnë jetë gjatë Haxhit

Kreu i Drejtorisë së Çështjeve Fetare (Diyanet) në Turqi, Ali Erbash, ka…

Vazhdon sot në Kuvend diskutimi për të pagjeturit

Në seancën plenare të Kuvendit do të vazhdojë diskutimi për çështjen e…

Një helikopter dhe një aeroplan të një aleati të Putinit i janë dorëzuar policisë ukrainase

Një helikopter dhe një aeroplan që i përkasin një aleati besnik të…

MSH: 206.013 të vaksinuar, 38.505 të rivaksinuar

MSH-ja njofton se numri I qytetarëve që janë paraqitur për t`u vaksinuar…