Plani pasi kurdët vranë 3 turq në një sulm me predha

Këto janë pasojat e një sulmi me predha të militantëve majtisë kurdë të Sirisë, paraditen e kësaj të hëne që ranë në një fshat turk pranë kufirit sirian.

Tre persona humbën jetën dhe disa të tjerë u plagosën në fshatin Karkamis në rajonin jugor të Gaziantepit, ku ndodhet edhe një pikë-kalimi kufitar drejt Sirisë. Predhat shkatuan flakë në një kamion mallërash dhe dëme në disa ndërtesa të fshatit. Ministri i brendshëm turk Sulejman Sojllu tha se predhat u hodhën nga qyteti sirian i Kobanit qëështë nën kontrollin e njësisë kurde për mbrojtjen e popullit.

Në një mbledhje urgjente në avionin presidencial gjatë kthimit nga Katari, presidenti turk Rexhep Taip Erdoan konfirmoi se operacioni ushtarak i nisur disa ditë më parë me sulme nga ajri në rajonet kurde të veriut të Sirisë, mund të shtrihet shumë shpejt edhe me ndërhyrje nga toka.

Njësia e mbrojtjes popullore YPG është aleate me Puntorëve të Kurdistanit PKK që vepron në Turqi, që kreu sulmin terrorist me 6 viktima në Stamboll më 13 Nëntor. Sëbashku ata luftojnë për krijimin e një shteti kurd në territoret turke dhe siriane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Suedia s’pranoi të mbyllej gjatë pandemisë, por pati performancën më të mirë ekonomike

Ekonomia e Suedisë ka performuar më mirë se pjesa më e madhe…

Edhe mbi shtatë mijë vaksina Pfizer arrijnë në Shqipëri, Rama paralajmëron ardhjen edhe të vaksinës ruse

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se kanë arritur edhe 7…

Ra nga lartësia teksa punonte, vdes prizrenasi

Një person nga Romaja e Prizrenit nuk ka arritur t’u mbijetojë plagëve…

Si i mori Besmira Ejupi honoraret nga 5 institucione, do të verifikojë KSHPK

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit do të veprojë me iniciativë në…

Pse tre autobusët e tjerë nuk janë ndalur? A kishte kontrabandë të derivatit të lirë turk për në Shkup?

Fakti që po e huton gjithë opinionin është ajo që aq shpejtë…