Turqia ka në plan që të dërgojë forca ushtarake në Kosovë gjatë së dielës dhe të hënës si përgjigje për kërkesën e NATO-së për t’ju bashkuar KFOR-it në ruajtjen e paqes në Kosovë.

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë ka lëshuar një qëndrim ku thërret për konstruktivitet dhe dialog për ta zgjidhur krizën në veri që sipas tyre rrezikon sigurinë dhe stabilitetin e rajonit.

“Një njësi e caktuar (batalion komandosh) është planfikkuar që të dërgohet në Kosovë në datat 4 dhe 5 qershor”, thuhet në njoftim, raporton Reuters.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Inteligjenca gjermane: Kina mund të bëhet kundërshtarja kyçe në të ardhmen

Agjencia gjermane e inteligjencës ka thënë se në të ardhmen, Kina mund…

Tërmet në Maqedoninë e Veriut

Sot në orën 09:11 është ndjerë tërmet në Maqedoninë e Veriut. Tërmeti…

Sela: Kemi bërë koalicione sepse e ka kërkuar populli

Lideri i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, në një intervistë në Programi…

Kryebashkiakja e Barcelonës ndërpret lidhjet me Izraelin, përmend të drejtat palestineze

Kryebashkiakja e Barcelonës ka ndërprerë lidhjet zyrtare të qytetit të saj me…

27 Prilli/ Sela: Vizitova Feta Halimin, njeriun e pafajshëm që qëndron në këtë burg

Kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela në katër vjetorin e zhvillimeve…