Zyrtarët turq kanë ndaluar një anije mallrash me flamur rus, në brigjet e Detit të Zi, për të cilën Ukraina pretendon se po transportonte grurë të vjedhur, sipas Reuters.

“Me kërkesë, anija e quajtur Zhibek Zholy u ndalua në portin e Karasu”, citoi agjencia e lajmeve një zyrtar të lartë turk të thoshte të hënën.

Akuzat për grurë të vjedhur ukrainas “po hetoheshin tërësisht”, tha zyrtari, me Rusinë, Kombet e Bashkuara dhe palët e treta të përfshira në bisedime.

Një zyrtar në Ministrinë e Jashtme të Ukrainës, duke cituar administratën detare të vendit, i tha Reuters se anija po transportonte ngarkesën e parë prej katërmijë e 500 tonë drithë nga Berdyansk, një port i pushtuar nga Rusia në Ukrainën jugore, shkruan BBC.

Një vendim në lidhje me ngarkesën do të merret pas një takimi të hetuesve të hënën, tha Vasyl Bodnar, ambasadori i Ukrainës në Turqi, duke shtuar se Ukraina shpresonte për konfiskimin e grurit.

Kievi ka akuzuar Moskën për vjedhjen e grurit nga një numër territoresh të pushtuara nga forcat ruse, që nga fillimi i pushtimit në shkurt.

Kremlini ka mohuar më parë se ka vjedhur grurin nga Ukraina.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Me këngë provokuese serbe për Kosovën provokohen banorët e një lagjeje shqiptare në Kumanovë

Banorë të rrugës “11 Nëntori” në Kumanovë kanë shprehur shqetësimet se dikush…

Japonia shpall gjendje të jashtëzakonshme për 30 ditë

Kryeministri japonez Shinzo Abe shpalli zyrtarisht gjendjen e jashtëzakonshme për 30 ditë.…

S’pati njohje nga Serbia as në vitin 2020, dialogu konsiderohet i dështuar

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet i dështuar gjatë vitit 2020.…

Sela për Euronews Albania: Zhgënjimi i sotshëm, dështimi më spektakolar në implementimin e MO-së

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka folur rreth aktualitetit politik…

E rëndë/ “Donte t’i infektonte të gjithë rreth tij”, arrestohet qytetari pasi infektoi qëllimisht 22 persona me Covid-19

Një banor i Majorca është arrestuar për infektimin e 22 personave me…