Gati 200 persona janë arrestuar për dyshime se ndërtimi i dobët i ndërtesave pas tërmetit katastrofik që goditi Turqinë në fillim të shkurtit, tha Ministria e Drejtësisë e Turqisë.

Rreth 50 mijë njerëz mbetën të vdekur në Turqi dhe Siri pas tërmetit që i goditi më 6 shkurt, shkruan CNN.

Ministria tha se 626 persona ishin “të dyshuar” pasi ndërtesat u shembën plotësisht ose u dëmtuan rëndë pas tërmeteve.

Disa nga të dyshuarit vdiqën në tërmet, ndërsa policia është ende në kërkim të të tjerëve.

Të shtunën, Ministri i Drejtësisë i Turqisë, Bekir Bozdag, tha se provat ishin mbledhur në mijëra ndërtesa.

Më shumë se 5,700 ndërtesa në Turqi janë shembur, sipas agjencisë së vendit për fatkeqësitë, dhe janë bërë pyetje në lidhje me integritetin e strukturave në disa zona të rajoneve të prekura.

“Gjëja që godet më së shumti është lloji i shembjeve – ajo që ne e quajmë shembja e petullave – që është lloji i shembjes që ne inxhinierëve nuk na pëlqen ta shohim,” tha Mustafa Erdik, një profesor i inxhinierisë së tërmeteve në Universitetin Bogaziçi në Stamboll.

“Në kolapse të tilla, është e vështirë – siç mund ta shihni – dhe shumë tragjike për të shpëtuar jetë. Kjo e bën shumë të vështirë funksionimin e ekipeve të kërkim-shpëtimit.”

Erdik tha gjithashtu për CNN se imazhet e shkatërrimit të gjerë dhe mbeturinave tregojnë “se ka cilësi shumë të ndryshueshme të projektimeve dhe ndërtimit”.

Ai thotë se lloji i dështimeve strukturore pas një tërmeti janë zakonisht shembje të pjesshme.

“Kolapset totale janë diçka që gjithmonë përpiqeni ta shmangni si në kode ashtu edhe në dizajnin aktual,” shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Blinken: Putin përpiqet të shtrembërojë historinë për të justifikuar luftën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë se presidenti i Rusisë,…

Liderët shqiptarë bashkë në kafe në qytetin e Vlorës

Pas përfundimit të ceremonisë e festimit të 110 vjetorit të pavarësisë së…

Dita e 10-të e luftës, armëpushim në dy zona

Zelensky: Nuk jam larguar nga Ukraina Dita e 10 e pushtimit rus…

Stoltenberg do të jetë pjesë e Forumit Ekonomik Botëror në Davos

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do të marrë pjesë në…

​Salih Mustafa zgjedh të mos deklarohet para trupit gjykues, Specialja pritet ta shpall aktgjykimin

Salih Mustafa nuk e ka shfrytëzuar të drejtën e tij për të…