Një rifillim gradual i fluturimeve ndërkombëtare nga Turqia ka filluar, pas dy muajve ndërprerje për shkak të pandemisë nga COVID-19.

“Turkish Airlines” njoftoi sot fluturimet e para drejt Dyseldorfit, Mynihut dhe Frankfurtit në Gjermani, si dhe drejt Londrës dhe Amsterdamit që nga aeroporti i Stambollit.

Avioni i parë me destinacion Londrën u ngrit sot në mëngjes nga aeroporti ”Sabiha Gokcen”, në anën aziatike të metropolit të Bosforit.

“Fluturimet ndërkombëtare kanë filluar në mënyrë të kontrolluar. Duke nisur nga 15 qershori, fluturimet do të rifillojnë rregullisht drejt vendeve jo të kërcënuara”, deklaroi sot ministri i Transporteve, Adil Karaismailoglu.

Megjithatë, gjatë orëve të fundit, ka pasur pakënaqësi për pasagjerët që udhëtonin në Turqi nga aeroportet europiane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…