Drama nuk ka fund në Turqinë jugore dhe në veriperëndim të Sirisë, pasi dy javë pas tërmeteve më të forta prej 7.8 dhe 7.7 ballë të shkallës Rihter më 6 shkurt, të dy vendet u tronditën sërish nga një tërmet me magnitudë 6.4 dhe 5.8 të hënën, duke shkaktuar 11 viktima dhe qindra të plagosur. Përveç Turqisë dhe Sirisë, pasgoditjet e reja të fuqishme u ndjenë edhe në Liban, Izrael, Qipro, madje edhe në Egjipt. Pasgoditja e madhe ndodhi teksa njerëzit kishin hyrë në shtëpitë e tyre, të cilat pësuan dëmtime në tërmetin e madh të 6 shkurtit, për të marrë disa nga gjërat e tyre. Në Siri, rreth 470 persona të lënduar thuhet se kanë vizituar spitalet pas tërmeteve të së hënës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti: Së pari drejtësi e punësim, pastaj bisedimet me Serbinë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha në një intervistë për Zërin…

“Talir 2” dhe “Tarifa” vazhdojnë me prokurorët e njëjtë të PSP-së

Në Gjykatën Penale të Shkupit sot vazhdon gjykimi për rastet e PSP-së,…

BE për masakrën e Reçakut: E kaluara nuk mund të zhbëhet

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka përkujtuar masakrën e Reçakut. Përmes…

Nëna gjen të pajetë djalin në apartament, dyshohet se u vra nga babai

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Selanik të Greqisë ditën e…