Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras të martën, më 2 prill do të jetë për vizitë një ditore më Shkup së bashku me shtatë ministra nga kabineti i tij.

Siç njoftojnë nga TV24, delegacioni grek në Shkup do të vijë me dy aeroplanë, ndërsa përveç krerët politik grek, të pranishëm do të jenë një numër i madh i biznesmenëve grek dhe ekipe gazetarie.

Për vizitën e Tsiprasit ka interes të madh, kështu që në Shkup do të jetë edhe një numër i madh i mediave në rajon. Për shkak kësaj siguria do të rritet ndërsa MPB do të angazhojë numër të madh të policëve si dhe njësitë speciale.

Tsiprasi dhe delegacioni i tij së pari do të pranohen nga kryeministri Zoran Zaev, ndërsa më pastaj është paraparë vizitë edhe në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut. Pas vizitës të dy institucioneve delegacioni do të merr pjesë në forumin dypalësh ekonomik që do të mbahet në hotelin “Alexandar Pallace”, nga ku biznesmenët e dy vendeve do të nisin mbledhjet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…