Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, u ka kërkuar liderëve botërorë që të vazhdojnë të ushtrojnë presion mbi Vladimir Putin duke vendosur sanksione të mëtejshme ndërkombëtare ndaj Rusisë dhe duke furnizuar me më shumë armë Ukrainën.

Duke folur me gazetarët në një takim të ministrave të jashtëm të G7 në Gjermani, Liz Truss bëri thirrje për më shumë dispozita ushtarake për Ukrainën për të ndihmuar vendin në mbrojtjen e tij kundër Rusisë, shkruan BBC.

“Është shumë e rëndësishme në këtë kohë që ne të vazhdojmë presionin mbi Vladimir Putin duke dërguar më shumë armë në Ukrainë dhe duke rritur sanksionet”, tha ajo.

Ministrat e jashtëm të G7 janë takuar në Gjermani gjatë tre ditëve të fundit për të diskutuar luftën në Ukrainë dhe ndikimin e saj – veçanërisht rritjen e çmimeve të ushqimit dhe energjisë në mbarë botën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Presidenti i Afrikës së Jugut: Dhuna në këtë vend është planifikuar

Presidenti i Afrikës së Jugut, Cyril Ramaphosa, ka thënë se dhuna që…

Rreth 940 mijë shqiptarë të arsimuar duan të largohen nga Shqipëria

Në fillim të viteve ‘90 shqiptarët donin të jetonin në Europë, tani…

Lindja e Brazilit u godit nga përmbytjet pasi dy diga u shkatërruan nga reshjet e dendura të shiut

Më shumë se 60 zona në shtetin brazilian të Bahia u goditën…

Edhe personat e famshëm në mbarë botën reagojnë ndaj Izraelit

Këngëtarë, aktorë dhe modele të famshëm në të gjithë botën bënë thirrje…

Tërmet i fuqishëm në Greqi, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet i fuqishëm ka goditur sot Greqinë. Siç raporton EMSC, tërmeti…