Separatistët pro rusë thanë se kishin marrë kontrollin e Lysychanskut, por Ukraina e kundërshtoi këtë.

Tani, Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Lysychansku është i rrethuar.

Kjo u raportua fillimisht nga agjencia e lajmeve TASS e mbështetur nga Rusia dhe nuk është konfirmuar nga ushtria e Ukrainës.

Moska është e fokusuar në dëbimin e trupave ukrainase nga Luhansku dhe Donetsku, dy rajone që përbëjnë rajonin lindor të Donbasit.

Ky është vendi ku separatistët e mbështetur nga Rusia kanë luftuar në Kiev, që nga ndërhyrja e parë ushtarake e Moskës në Ukrainë në vitin 2014.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ministria e Mbrojtjes reagon pas ndalimit të dy pjesëtarëve të FSK’së nga policia serbe

Zëvendësministri i Mbrojtjes në detyrë, Burim Ramadani, ka reaguar pas ndaljes së…

Ukraina paralajmëron rrezikun për rrezatim pas ndërprerjes së energjisë në termocentralin e Çernobilit

Substanca radioaktive mund të lirohen nga termocentrali bërthamor i Çernobilit të Ukrainës…

Putini hap televizionin e tij propagandues në Serbi, derisa e tërë BE-ja e ka ndaluar transmetimin e “Russia Today”

Televizioni rus “Russia Today” që konsiderohet si “zëdhënësi” i Kremlinit dhe mbështet…

Bie nataliteti, shkaktar pandemia e migrimi

Kohët e fundit në Kosovë  po lindin më pak fëmijë. Në një…

Maqedonia pjesëmarrëse në kontrabandimin e mallit të Serbisë në Kosovë ?!

Vendet fqinje të Kosovës, e midis tyre edhe Maqedonia, janë duke u…