Pushtuesit rusë kanë rrëmbyer kryetarin e bashkisë së Dniprorudne, Yevhen Matveyev në rrethin Vasylivka, rajoni i Zaporizhzhia.

“Në orën 08:30 të ditës së sotme, më 13 mars, ushtria e Federatës Ruse rrëmbyen kryetarin e komunës së Dniprorudne në distriktin Vasylivka të rajonit Zaporizhzhia”, ka postuar në Facebook Ivan Arefev, zëdhënës i Administratës Ushtarake Rajonale të Zaporizhzhisë, transmeton Ukrinform.

Administrata Ushtarake Rajonale e Zaporizhzhia gjithashtu informon se ushtarët e armikut frikësojnë popullsinë lokale për të minuar besimin e publikut tek përfaqësuesit e autoriteteve publike dhe komunitetet lokale, përhapin lajme të rreme dhe vazhdimisht marrin peng popullsinë lokale.

Përveç kësaj, pushtuesit rusë konfiskojnë me forcë ushqimin, veshjet dhe sendet e higjienës personale në postblloqe.

Vetëm dje, rusët shkatërruan urën mbi lumin Yanchokrak.

Më parë, kryetari i bashkisë së Melitopolit, Ivan Fedorov dhe banori lokal Serhiy Kirichuk u rrëmbyen gjithashtu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Trump: Biden, mos bini në gjumë gjatë takimit me Putinin

Ish-presidenti amerikan Donald Trump i uroi presidentit të SHBA-së, Joe Biden fat…

Disa vatra zjarri në Kosovë, KFOR-i ndihmon në shuarjen e tyre me disa helikopterë

Në Kosovë aktualisht janë disa vatra zjarri nëpër disa lokalitete të Kosovës,…

Kryeministri bullgar Janev: S’do ketë ndryshim të qëndrimeve në raport me Maqedoninë e Veriut

Kryeministri teknik i Bullgarisë, Stefan Janev tha se kabineti i përkohshëm qeveritar…

Ngrihen akuza kundër 11 personave për abuzime me dhënien e pasaportave

Prokuroria themelore publike në Shkup ngirit aktakuzë kundër 11 personave lidhur me…

Insiston Ajazi: Kryesia do ta marrë për bazë kandidaturën time, Lladrovci do të jetë pjesë e ekipit tim fitues

Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se kandidati i…