Këshilltari i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, Sergey Nikoforov, ka dhënë disa detajet sa i përket situatës aktuale në Ukrainë.

Ai ka përsëritur pretendimet e Ukrainës se trupat ruse janë larguar nga rajoni i Kievit, dhe se Moska po tërheq trupat e saj në Bjellorusi, për t’u përgatitur për një ofensivë të re në lindje të Ukrainës.

“Ata po tërhiqen nga veriu. Po koncentrojnë përpjekjet e tyre për sulme në lindje, për ta rrethuar Donbasin nga të gjitha anët”, shtoi Nikoforov.

Në një video të postuar më parë, presidenti Volodymyr Zelensky ka bërë të ditur se Ukraina po rrit kapacitetet e saj mbrojtëse në veçanti në lindje dhe jug, ku trupat ruse do të tentojnë të marrin nën kontroll qytetet në këto dy rajone.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ish kryeprokurori Adriatik Llalla shpallet në kërkim kombëtar/ Burime: U largua nga Shqipëria më 9 shtator

Gazetarja e Top Channel, Anila Hoxha ka bërë me dije se ish…

Tragjedi në Kosovë | Digjet shtëpia në Gjakovë, dyshohet se janë djegur 2 fëmijë

Një tragjedi ka ndodhur sot në Kosovë. Mediat vendase raportojnë se një…

Mediat ruse: Koronavirusin e hodhën britanikët

Pas shumë debatesh se kush e shpiku koronavirusin pasi prentendohet se është…

Sveçla dhe Mehmeti thërrasin konferencë për media pas vrasjes në Gllogjan të Deçanit

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla dhe drejtori i…

Biden paralajmeron presidentin rus Putin

Vetëm një ditë para takimit në Gjenevë, presidenti i shteteve të bashkuara,…