Trupat britanike duhet të paralajmërojnë familjet e tyre se mund të shkojnë për të luftuar kundër Rusisë, ka deklaruar Oficeri i Urdhrit në Britani, Paul Carney.

Ushtari me pozitë të lartë tha se bota po përballet me realitete të reja, dhe se Britania është gati për të kundërshtuar çdo agresion.

“Është e rëndësishme që të përgatisim të dashurit dhe familjet tona, të cilët shpesh kanë rolin më të vështirë në mungesën tonë. Kërkesa ime është që ju të keni diskutime me ta tani për një vendosje të mundshme. Bota ka ndryshuar dhe ne duhet të jemi të përgatitur për realitete të reja”, ka shkruar ai në rubrikën e tij mujore për revistën Soldier.

Marinsat mbretërorë janë të vendosur në ambasadën e Britanisë në Kiev, ndërsa mijëra ushtarë ukrainas po marrin trajnime thelbësore në tokën britanike, raporton DailyMail.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti emëron Andin Hotin Kryesues të Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e ka emëruar Andin Hotin,…

Kryeministrja skoceze vazhdon me planet rreth referendumit për pavarësinë nga Britania e Madhe

Kryeministrja skoceze, Nicola Sturgeon ka thënë se është e gatshme të japë…

Shefi i Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës: Çka nuk pamë e çka nuk kaluam, por të gjitha përfunduan me sukses

Amir Gërguri- Komandant i Njësive Speciale të Policisë së Kosovës ka thënë…

Qeveria e re e Maqedonisë do të zgjidhet më 17 janar

Nga dita e nesërme do të fillojnë të skadojnë afatet sipas të…

Maqedoni e Veriut: 24 të vdekur dhe 323 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se gjatë 24…