Bjellorusia ul avionin dhe arreston gazetarin kritik

Fuqitë perëndimore dënuan me forcë uljen e detyruar të një avioni të kompanisë Ryanair që udhëtonte nga Athina në Vilnius me qëllim arrestimin e gazetarit, Roman Protasevich, kritik me regjimin e Bjellorusisë të Presidentit Aleksandër Llukashenko.

Udhëheqësit europianë e klasifikuan veprimin e Minksut “rrëmbim”, ndërsa Uashingtoni “një veprim tronditës “. Të dy palët kërkuan lirimin e menjëhershëm të gazetarit Roman Protasevich, i cili ishte qëllimi i operacionit të ushtrisë bjelloruse.

Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, i bëri thirrje Bashkimit Europian të vendosë sanksione të reja ndaj Bjellorusisë edhe më të ashpra nga të kaluarat me qëllim rritjen e trysnisë ndaj regjimit.

Ursula von der Leyen, Presidentja e Komisionit Europian, tha se “sjellja e egër dhe e paligjshme do të ketë pasoja të rënda”. Kryeministri polak Mateusz Moraiecki e quajti uljen e detyruar të avionit “veprim të paprecedentë terrorizmi shtetëror”.

Në Uashington, Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, e dënoi veprimin e Bjellorusisë si “tronditës” dhe shtoi se administrata e presidentit Joe Biden po koordinohet me partnerët për të vendosur hapat e ardhshëm.

Fillimisht avionët ushtarakë të Bjellorusisë e detyruan avionin e linjës Athinë – Vilnius të bënte ulje të detyruar në Minsk me pretendimin se kërcënohej nga një nga një bombë. Por pasi qentë anti-eksploziv nuk gjetën ndonjë bombë, policia gjeti dhe arrestoi gazetarin dhe aktivistin 26-vjeçar kritik me regjimin, Roman Protasevich.

Mediat shtetërore bjelloruse thanë se ishte vetë Presidenti Alexander Lukashenko që autorizoi personalisht një operacion të tillë. Avioni arriti në Vilnius shtatë orë më vonë nga orari zyrtar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…