Më në fund shpaloset e vërteta e madhe, shqiptarët në Maqedoni jo që nuk janë numri dy i popullsisë, por janë numri një, 47 % e popullatës janë shqiptarë, gati shumicë absolute!

Që këtej e tutje, të gjithë duhet të thonë se shqiptarët janë populli shumicë në Maqedoni, pasi sipas të dhënave të reja rezulton se ata që e konsiderojnë veten sllav maqedon, nuk janë as 40 %.

Megjithëse të dhënat për minoritetet nuk janë të sakta ato janë hiq më pak se 15 % e popullsisë së përgjithshme.

Informacioni i rëndësisë së veçantë vjen nga publicisti dhe intelektuali nga Maqedonia, Nijazi Muhamedi, i cili këtë të dhënë e ka bërë publike në një medium televiziv duke iu referuar burimeve të institucioneve ndërkombëtare.

“Sipas një informacioni të marrë javet e fundit nga një institucion ndërkombëtar, shqiptarët në Maqedoni janë 47 % nga popullsia e përgjithshme e Maqedonis녔, thotë Nijazi Muhamedi.

Por, ai apo edhe burimi i informacionit nuk ka sqaruar nëse jashtë kësaj shifre janë lënë edhe rreth apo më shumë se 100 mijë shqiptarë ortodoks.

Pra, jemi më shumë se një milion shqiptarë këtu, kjo tashmë është e qartë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Klinaku: Aktakuzat e Gucatit dhe Haradinajt nuk janë konfirmuar

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL-UÇK’së, Faton Klinaku, përmes një shkrimi…

Kryeministrja e Suedisë e konfirmon: Do të aplikojmë në NATO

Kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson, e ka konfirmuar se vendi i saj…

Rreth 700 studentë të Luginës së Preshevës preken nga masat e reja të Qeverisë së Kosovës

Rreth 700 studentë janë prekur nga vendimi i qeverisë së Kosovës për…

Abdixhiku takohet virtualisht me Wieland, flasin për zhvillimet politike

Sot kryetari i LDK-së Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë e kanë mbajtur një…

E mbijetuara e dhunës: Policët serbë ma hapën plagën me thikë, më thanë po ta bëjmë edhe një organ tjetër gjenital

E mbijetuara e dhunës seksuale ka rrëfyer në emisionin se si ishte…