Tre ushtarë amerikanë kanë vdekur pasi dy helikopterë u përplasën dhe u rrëzuan gjatë një misioni stërvitor në Alaskë.

Zyrtarët thanë se dy ushtarë vdiqën në vendngjarje, ndërsa i treti vdiq rrugës për në spital. Një ushtar i katërt u plagos në incident.

“Kjo është një humbje e pabesueshme për familjet e këtyre ushtarëve, shokët e tyre ushtarë dhe për divizionin”, tha gjeneralmajor Brian Eifler, gjeneral komandues i Divizionit të 11-të Ajror të Ushtrisë Amerikane, të cilit i përkisnin trupat.

Dy helikopterët sulmues AH-64 Apache u rrëzuan pranë qytetit të Healy.

“Incidenti është nën hetim dhe më shumë informacion rreth incidentit do të publikohet kur të bëhet i disponueshëm”, tha në një deklaratë Divizioni i 11-të Ajror, raporton DW.

Në fund të marsit, dy helikopterë të ushtrisë amerikane Black Hawk u rrëzuan gjithashtu gjatë një fluturimi stërvitor në Kentaki, duke lënë të vdekur të nëntë ushtarët në bord. Në shkurt, dy roje kombëtare të Tenesit vdiqën gjithashtu kur helikopteri i tyre u rrëzua gjatë një fluturimi stërvitor në Alabama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Pentagoni kryen eksperimentet me armën hipersonike

SHBA ka testuar me sukses një raketë për të kryer një numër…

Të shtëna në një qendër tregtare në Maryland, ka të plagosur

Policia e Maryland po thotë se u janë përgjigjur “të shtënave” në…

Analisti boshnjak publikon dokumente për vendndodhjen e 48 bazave operuese ofensive që Serbia vendosi në kufirin me Kosovën

Serbia vazhdon të provokojë situatën në Kosovë me veprimet e saja dhe…

Rusia do ta hapë korridorin e evakuimit në Mariupol

Rusia do ta hapë një korridor humanitar për civilët, që të largohen…