Tri koalicionet parazgjedhore janë deklaruar deri tani në Komisionin Qendror Zgjedhor.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka deklaruar partneritetin me Partinë Socialedemokrate, ndërsa Nimsa Socialdemokrate përveç koalicionit të zyrtarizuar kohë me parë me Aleancën Kosova e Re, ju është bashkangjitur edhe Partia e Drejtësisë.

Përveç tyre, koalicion kanë lidhur partitë të komunitetit boshnjak. “Ky koalicion është deklaruar nga 3 Parti Politike nga radhët e komunitetit boshnjak: Demokratska Stranka Bošnjaka, Demokratska Stranka Vatan dhe Ujedinjena Stranka Bošnjaka”, ka deklaruar zëdhënësi i KQZ, Valmir Elezi.

Një koalicion i mundshëm deri në minutat e fundit pritet nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, të cilat nuk po arrijnë mirëkuptim shkak i postit të kryeministrit.

Ndërsa Partia Demokratike e Kosovës, si një ndër partitë më të votuara nuk ka shprehur interes për të hyr në koalicion parazgjedhor.

E për deklarimin e tyre mbetet të pritet deri në mesnatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…