Kryeministri: Synimi ishte të destabilizohej vend

Kryeministri Albin Kurti flet për herë të parë për publikimin e informatave se ishte përgatitur atentat ndaj tij. Ai thotë se nuk ka dashur të flasë pasi kjo nuk i ndihmonte organeve të sigurisë për të kryer hetimet.

Ai këto komente i ka bërë pasi morri pjesë në samitin dixhital që po mbahet në Prishtinë. Ai ka thënë se sulmet kibernetike po rrezikojnë sigurinë Kombëtare dhe se me këtë po ballafaqohet edhe rajoni.

Zv/kryeministrja Belinda Balluku ka kërkuar nga ndërkombëtarët që të përkrahin vendet e rajonit kundër sulmeve kibernetike.

“Qeveria e Shqipërisë mbetet e përkushtuar për zhvillimin e një infrastrukture dixhitale të sigurt dhe për të ndërmarrë aktivitete për të forcuar sigurinë kibernetike dhe mbrojtjen e infrastrukturës kritike”.

Per Zv/kryeministren Belinda Balluku dixhitalizimi nuk është zgjedhje, por domosdoshmëri për jetesën e sotme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

RMV: Zgjedhjet i ndjekin 1045 vëzhgues

Për zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut janë akredituar 1045 vëzhgues nga…

Janeva nga paraburgimi kërkon nga PSP që lëndët të dorëzohen në Prokurorinë Themelore

Prokurorja Speciale, Katica Janeva nga burgu hetues i Shutkës ka dorëzuar letër…

Shënohet viktima e tretë në Itali nga koronavirusi, mbi 150 të prekur

Shënohet viktima e tretë në Itali nga koronavirusi. Viktima e tretë është…

Flet mjeku kujdestar që pranoi viktimat në spital: I plagosuri i solli vetë dy personat pa shenja jete

Për vrasjen e dyfishtë në qytetin e Pejës ka folur edhe mjeku…

Pompeo: Kina është duke kryer gjenocid kundër myslimanëve ujgurë

Në orët e fundit në postin e Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike…