Politikania serbe nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka reaguar pas sulmit të mbrëmshëm në Serbi, ku mbeten të vrarë tetë persona e u plagosën 14 të tjerë.

Ajo i reagoi presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, duke e rishpërndarë artikullin e “New York Times”, i cili e lidh Vuçiqin me botën e krimit, mafinë e huliganizmin, duke thënë se fytyra e Serbisë në botë në këtë ditë është shumë e shëmtuar.

Trajkoviqi i thotë Vuçiqit se për 10 vjet, ai ka promovuar plagjiatorë, mashtrues e dhunues.

“Prej 10 vitesh, nga postet më të larta në vend, promovoni mosndëshkimin e krimit dhe i quani të dyshuarit për krimet më të rënda patriotë dhe heronj dhe i mirëprisni në Kuvend”, shkroi Trajkoviq në Twitter, duke iu drejtuar Vuçiqit.

Tutje, ajo tha se për një dekadë, Vuçiqi e nëpërkëmb çdo njëri të lirë në Serbi dhe se sipas saj, Serbia tash e 10 vjet është “në gjendje të jashtëzakonshme”.

Kujtojmë se mbrëmë në fshatin Dubona të komunës së Mladenovacit në Serbi, një 21-vjeçar i dyshuar ka shtënë me armë zjarri ndaj një grupi njerëzish duke lënë së paku 8 të vdekur e mbi 10 të plagosur.

Ndërkaq vetëm një ditë para kësaj ngjarjeje, të mërkurën, një nxënës 13-vjeçar hyri në shkollën e tij ku i ndiqte mësimet në Beograd dhe vrau 9 persona, nga ta 8 bashkëmoshatarë dhe një roje sigurie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Disa liderë të BE-së janë të gatshëm t’i japin aeroplanë Ukrainës, pretendon Zelensky

Disa liderë të Bashkimit Evropian kanë thënë se janë të gatshëm t’i…

Rusia kidnapon drejtorin e termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia

Ofruesi i energjisë bërthamore të Ukrainës ka akuzuar Rusinë për kidnapim të…

Hoti: Provokimet e Vuçiç nuk janë në dobi të normalizimit të marrëveshjes

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se deklarimet e presidentit të Serbisë,…

Merkel dekorohet me çmimin më të lartë në Gjermani

Ish-kancelarja Angela Merkel u dekorua me çmimin më të lartë të mundshëm…

Vjosa Osmani me vizitë treditore në Shqipëri

Ushtruesja e detyrës së presidentes, njëherësh kryetare e Kuvendit, Vjosa Osmani, nga…