Firma franceze e naftës dhe gazit “TotalEnergies” ka thënë se është tërhequr nga një projekt rus nafte.

Pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, “TotalEnergies” njoftoi se do të reduktonte aktivitetin e saj në Rusi dhe rezervoi një tarifë 4.1 miliardë dollarësh për dëmtim në një nga projektet e saj kryesore të gazit në ven.

Ajo ka premtuar se do të ndalojë blerjen e naftës dhe gazit rus deri në fund të vitit dhe nuk do të bëjë më investime atje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Inteligjenca ukrainase: 326 mijë rusë po luftojnë në Ukrainë

Kyrylo Budanov, shefi i inteligjencës së mbrojtjes ukrainase, ka deklaruar se rreth…

Kumanova sërish kërkon nga Qeveria që ta shpallë karantinë të gjithë territorin e komunës

Shtabi komunal për krizë, mbrojtje dhe shpëtim në Kumanovë mbajti një takim…

Oficeri i mbrojtjes së Putinit që dezertoi zbulon sesi presidenti rus është paranojak, jeton ‘në bunkerin e tij’ dhe është i ‘tmerruar’ nga COVID-19

Një oficer përgjegjës për sigurimin e komunikimeve të koduara për presidentin Vladimir…

Çfarë eksportoi dhe importoi Kosova më së shumti gjatë vitit 2022?

Instituti GAP i ka listuar top 10 kategoritë e produkteve më të…

Çavasoglu në takim me Kurtin: Turqia nuk do lejojë që Ballkani të kthehet në vitet ’90-ta

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim Ministrin e Punëve të…