Mbi 23 njerëz kanë vdekur pasi tornadot kaluan në shtetin amerikan të Mississippi të premten mbrëma.

Kurse, më shumë njerëz mendohet se janë bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të shkatërruara.

Tornadot shkaktuan shkatërrime në disa qytete rurale, ku pemët dhe linjat e energjisë u shkatërruan dhe u raportuan dhjetëra mijëra ndërprerje të energjisë elektrike, shkruan CNN.

Disa shtete të tjera jugore janë gjithashtu të përgatitur për stuhi të fuqishme.

Breshër në madhësinë e topave të golfit dhe reshje të dendura shiu janë raportuar në disa zona të shtetit.

Banorët e Rolling Fork, një qytet i vogël në Misisipin perëndimor, thanë se një tornado theu dritaret nga pjesa e pasme e shtëpive të tyre. Dëmet në zonë raportohen të jenë veçanërisht të rënda.

Njerëz të tjerë u bllokuan në grumbuj rrënojash, ndërsa disa njësi të zbatimit të ligjit janë të pagjetur në qarkun e Sharkey.

Një parashikues lokal i motit, i shqetësuar nga forca e një tornado që do të godiste qytetin e Amery, ndaloi për një moment parashikimin e tij televiziv për të ofruar një lutje për banorët e qytetit.

Guvernatori i Misisipit, Tate Reeves, shkroi në Twitter se ekipet e kërkimit dhe shpëtimit po ofronin mbështetje mjekësore për të prekurit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë i dërgon një letër të hapur Presidentit të SHBA Joe Biden

Presidentit të SHBA SH.T. Z. Joseph R. BidenShtëpia e BardhëWashington, DC 20500…

Qeveria nesër do të shqyrtoj mundësinë e ashpërsimit të masave restriktive

Sipas informatave të Alsat, nesër në mbledhjen e Qeverisë do të vendoset…

“TotalEnergies” tërhiqet nga projekti rus i naftës

Firma franceze e naftës dhe gazit “TotalEnergies” ka thënë se është tërhequr…

Nuk merren masa ndaj profesoreshës Besiana Mehmedi

Komisioni disiplinor i Fakulteti të Arteve në UT nuk ka marrë asnjë…

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja e koalicionit mes LDK-së dhe Listës Serbe (DOKUMENT)

Avdullah Hoti sot ka marrë besimin e 61 deputetëve për ta drejtuar…