Administrata e presidentit amerikan Joe Biden, ka njoftuar kufizime të reja investimesh në Rusi, të cilat ndalojnë amerikanët që të blejnë aksione ruse.

Ky sanksion është presioni më i fundit financiar, që Amerika ka vendosur ndaj Rusisë në mbështetje të Ukrainës.

Sipas njoftimit të thesarit amerikan, qytetarët amerikanë do të lejohen që të shesin aksione ruse, tek qytetarët e huaj dhe nuk u kërkohet atyre që të heqin dorë nga dokumentat ruse me vlerë.

Investitorët amerikanë gjithashtu mund të investojnë ende në fondet amerikane që zotërojnë dokumenta me vlerë ruse, për sa kohë që ato prona ruse nuk janë pjesa më e madhe e aseteve të fondit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

FOKUS: A do të zbulohet e vërteta për ‘Lagjen e Trimave’, Prokuroria po heshtë?!

Ka kaluar një vit që kur drejtori i Agjencisë për kundërzbulim, Erold…

Stefanova dhe Janeva ftohen për dëshmi

Prokurorja nga Prokuroria Speciale Publike, Lile Stefanova është ftuar nga Prokuroria Themelore…

Zyrtarët afganë kundër largimit të trupave amerikane nga Afganistani

Zyrtarët afganë kanë kritikuar ashpër tërheqjen e pakushtëzuar të forcave amerikane nga…

“Kushëriri i rahmetliut po masakron pyjet e bukura në Dibër, pushteti e mbron!”

Sot në Dibër është konfiskuar sasi rekorde e drunjve të prerë në…

Anulohet seanca e rastit Monstra për 18 shtator, nuk u publikuan “bombat”

Është anuluar seanca lidhur me rastin Monstra për 18 shtator. Sot nuk…