Komuna e Tetovës, ka shpallur dy ditë më parë “Qytetar Nderi” Rifat Jasharin, në prezencë të shumë veprimtarëve kombëtarë, dhe përfaqësuesve diplomatik në vend.

Për shkaqe shëndetësore, Rifat Jashari  nuk mundi që të merr pjesë në këtë manifestim, në vend të të cilit, titullin qytetar nderi, e pranoi, djali i kryekomandantit Lulzim Jashari.

“Të flasësh për historinë, luftën, sakrificën dhe Lavdinë e familjes Jashari, e cila vuri themelet e shtetit të Kosovës është shumë e vështirë dhe më e pakta që mund të bëjmë ne sot është të përkulemi përpara kësaj vepre sublime. Historia e familjes Jashari mbetet historia më sublime, më e përveçme në vargun e përndritur të sakrificës për liri të Kosovës”, ka thënë kryetari i Tetovës Bilall Kasami.

E në nder të familjes Jashari dy ditë më parë në Sheshin Iliria Tetovë, është mbajtur edhe një koncert madhështor, ku morën pjesë yjet e muzikës popullore shqiptare, nga Kosova, Maqedonia e Shqipëria.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Franca nesër zhvillon zgjedhjet parlamentare – Partia e Macronit prin bazuar në sondazhet

Nesër do të mbahet raundi i parë i zgjedhjeve parlamentare në Francë,…

Hill: Prioriteti im është të kuptoj se çfarë po ndodh në Serbinë e sotme

Ambasadori i ri amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka dhënë një intervistë…

Dorëzohet Beogradi, caktohen katër komuna në Serbi, ku do të votojnë serbët e Kosovës

Komisioni Republikan i Zgjedhjeve në Serbi ka vendosur sonte që votuesit nga…

Përfshihet nga zjarri një institut ushtarak rus, raportohet për të vdekur dhe për të lënduar

Një zjarr i madh ka shpërthyer sot në ndërtesën e Institutit Ushtarak…

Akademikët gjermanë kundërshtojnë krijimin e emrave me gjini asnjanëse

Një grup i akademikëve, shkrimtarëve dhe humoristëve gjermanë e kanë tensionuar edhe…