Mëngjesin e sotëm është regjistruar një seri tërmetesh, epiqendra e të cilave ndodhet 180 kilometra në jugperëndim të Shkupit në Shqipërinë fqinje dhe rrjedhin nga rajoni epiqendror Korçë.

Tërmeti më i fuqishëm ishte në ora 6 e 33 minuta me magnitudë të Rihterit 5.9, ndërsa është ndjerë edhe në pjesën jugperëndimore edhe atë në Ohër, që ndodhet 70 kilometra nga epiqendra, në Strugë dhe Resnjë dhe rrethinë, tërmeti është ndjerë me intensitet prej IV ballëve sipas shkallës makrosizmike evropiane.

Në pjesën perëndimore të vendit, tërmeti është ndjerë me intensitet prej tre ballëve nga shkalla e njëjtë, kumtuan nga Observatoriumi sizmologjik pranë Fakultetit matematiko-natyror.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…