Rrjeti telemetrik sizmologjik i Republikës së Maqedonisë, me stacione në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Peçevë, të mirëmbajtur nga Observatori Sizmologjik në Fakultetin e Shkencave Natyrore dhe të Matematikës në Shkup sot, më 02.11.2019 në orën 12:16 regjistroi një tërmet, epiqendra e së cilës ishte 45 kilometra perëndim të Shkupit, në zonën midis Tetovës dhe Gostivarit, informojnë nga Observatori Sizmologjik.

Madhësia e tij Rihter ishte 3.0 magnitutë.

Sipas të dhënave të deritanishme, tërmeti është ndjerë nga popullsia e Tetovës, Gostivarit dhe rrethinës, intensiteti i së cilës ishte IV shkallë sipas shkallës evropiane makro sizmike, ndërsa në Shkup, Kumanovë dhe Dibër tërmeti është ndjerë me intensitetin e shkallës III.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…