Një tërmet me magnitudë 6.1 goditi Hokkaido-n në Japoninë veriore të shtunën mbrëma (koha lokale), tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së dhe Agjencia Meteorologjike e Japonisë.

Asnjë paralajmërim nuk u dha për cunami pas tërmetit në det të hapur, që lëkundi qytetet bregdetare Kushiro dhe Nemuro.

Mediet kryesore japoneze nuk dhanë raporte të menjëhershme për dëme apo lëndime.

Tërmeti ndodhi me një thellësi prej 43 kilometrave.

Një ekspert duke folur në transmetuesin publik NHK paralajmëroi banorët të jenë vigjilentë ndaj tërmeteve për rreth një javë.

Tërmetet janë të zakonshme në Japoni, që ndodhet në “Unazën e Zjarrit” të Paqësorit, një hark aktiviteti intensiv sizmik që shtrihet në Azinë Juglindore dhe në të gjithë pellgun e Paqësorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vendos KQZ: 303 vendvotime shkojnë në rinumërim

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mënyrë unanime ka vendosur që të miratojë…

Prezantohet tanku i ri gjerman Panther

Prodhuesi gjerman i armëve Rheinmetall, ka prezantuar tankun më të ri në…

Ambasadori i Rusisë viziton ushtrinë serbe afër kufirit në Jarinjë

Ambasadori i Rusisë në Beograd, Alexander Botsan-Kharchenko, ka vizituar ushtrinë serbe e…

Zjarret djegin Spanjën dhe shkaktojnë katastrofë në Sardenjë

Zjarre të shumta janë përhapur në pjesë të Evropës Jugore, duke shkatërruar…

Izraeli ka kryer krime ndaj palestinezëve

Human Rights Watch i bën thirrje Gjykatës Ndërkombëtare Penale të hetojë diskriminimin…