Një tërmet i fortë me magnitudë 5 ballë tronditi Greqinë pranë ishullit Kythera, tha Observatori Kombëtar i Athinës.

Epiqendra e tërmetit, e cila goditi në orën 20:00 me orën lokale, ishte 46 kilometra në perëndim, gjegjësisht përballë skajit juglindor të gadishullit të Peloponezit, në një thellësi prej 67 km.

Nuk raportohet për viktima apo dëme materiale, shkruajnë mediat greke.

Greqia është shumë e ndjeshme ndaj lëkundjeve, duke qenë e vendosur në disa linja gjeologjike.

Në tetor të vitit 2020, një tërmet me magnitudë 7.0 goditi Detin Egje midis ishullit grek të Samos dhe Izmirit në Turqinë perëndimore, i cili shkaktoi vdekjen e 114 personave dhe më shumë se 1000 të plagosur. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Seance e re për rastin “Target Fortesa”, duhet të dëshmojë kryeministri Zaev

Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup për sot është caktuar seancë e…

Policia jep detaje për rastin e vajzës nga Ferizaj, dyshohet se ajo u vra

Policia e Kosovës ka arritur që ta arrestojë njërin nga të dyshuarit…

Kurti nesër në Londër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është duke qëndruar në Londër të Britanisë…

Mbledhja e përbashkët Maqedoni-Kosovë më 25 janar

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është…

Bogoevski jep dorëheqje nga funksioni i deputetit, Ahmeti nuk e ka ndërmend!

Deputeti Pavle Bogoevski ka paraqitur dorëheqjen e tij deri tek shërbimet parlamentare.…