Një tërmet me magnitudë 3.8 ndodhi mëngjesin e së hënës pranë Buffalo, New York, më i forti i regjistruar në zonë në 40 vjet.

Tërmeti ndodhi 1.9 kilometra në lindje-verilindje të Senekës Perëndimore, New York, me një thellësi prej 2.9 kilometrave rreth orës 6:15 të mëngjesit, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së.

Ekzekutivi i qarkut, Erie, Mark Poloncarz tha se nuk ishte raportuar asnjë dëm deri më tani në Senekën Perëndimore, një periferi e Buffalo-s pranë kufirit SHBA-Kanada.

Ai tha se kishte folur me zëvendëskomisarin e Departamentit të Sigurisë Kombëtare dhe Shërbimeve të Emergjencave të Qarkut Erie, Gregory J. Butcher, i cili tha se një tërmet i konfirmuar u ndje deri në veri deri në Ujëvara e Niagarës dhe në jug deri në Parkun Orchard.

“U ndjeva sikur një makinë goditi shtëpinë time në Buffalo. Unë u hodha nga shtrati”, tha Poloncarz.

Ndryshe një tërmet i fuqishëm me shkallë 7.8 Rihter goditi Turqinë juglindore të hënën duke lënë mijëra njerëz të vdekur.

Kërkimet për të mbijetuar po vazhdojnë ende.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

RMV ndalon eskportin e vajit deri më 31 maj

Qeveria e Maqedonisë së Veriut gjatë ditës së djeshme miratoi masa ekonomike…

Shuhet Xhevdet Peci

Në moshën 67-vjeçare ka ndërruar jetë legjenda e boksit, Xhevdet Peci. Lajmin…

Aksidenti në Bullgari, edhe tre të mbijetuar pritet të kthehen në Shkup

Edhe tre të mbijetuar nga aksidenti tragjik në “Struma” të Bullgarisë pritet…

“Viti 2022, qytetarët me shpenzime shtesë” – ASh ka dy propozime…

Qeveria e ka ditur se tranzicioni i gjelbër do të sjellë deri…

36 raste të reja me Kovid-19, shënohet dhe një viktimë

Gjatë 24 orëve të fundit në gjithë vendin janë shënuar 36 raste…