Goran Çekov, ambasadori i Maqedonisë së Veriut në Tokio, është tërhequr nga detyra, konfirmoi të shtunën Ministria e Punëve të Jashtme në Shkup.

Jozyrtarisht, sipas mediave maqedonase, arsyeja e tërheqjes së ambasadorit Çekov nga Japonia janë akuzat e dy grave me të cilat ka bashkëpunuar për ngacmim seksual.
Në arsyetimin e MPJ-së maqedonase, janë përmendur rezultatet jo të kënaqshme dhe gjërave që dëmtojnë interesat e shtetit.

Presidenti Stevo Pendarovski nënshkroi dekretin për tërheqjen dhe ambasadori Çekov ka pesë ditë kohë për t’u kthyer në Shkup.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Adem Zogjani dërgohet në Hagë

Adem Zogjani, ish-anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,…

OKB: Një milion refugjatë janë larguar nga Ukraina brenda një jave

Një milion refugjatë janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit…

Pamje nga rrahja dhe të shtënat me armë në veri të Mitrovicës (VIDEO)

Një rrahje mes disa të rinjve ka ndodhur në veri të Mitrovicës…

Stoltenberg në Zagreb: Maqedonia e Veriut së shpejti do të bëhet anëtare e NATO-s

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoletenberg në konferencë për medie me…

Lajçak takon Reekerin, flasin për Ballkanin Perëndimor

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun, Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka takuar sot…