Një aktivist rus i cili zbuloi detaje të varrimit të mercenarëve të Wagner të vrarë në Ukrainë është larguar nga Rusia.

Vitaly Votanovsky, i cili filloi të dokumentonte vdekjet e ushtarëve rusë në Ukrainë, duke monitoruar varrezat në rajonin e tij, u largua nga vendi më 4 prill pasi mori kërcënime të shumta me vdekje.

Ai foli për BBC nga kryeqyteti armen Jerevan. Vitin e kaluar, Vitaly kaloi ditëlindjen e tij të 50-të në një qeli burgu.

Aktivisti, nga rajoni jugor rus i Krasnodarit, u arrestua dhe u burgos më 24 shkurt 2022, ditën e pushtimit rus të Ukrainës.

Ish-oficeri i ushtrisë ruse kishte dalë për të protestuar atë ditë me fjalët “jo Putinit!” dhe “jo luftës!”

Fotot e Vitalit janë përfshirë në dokumentet zyrtare të gjykatës që Vitaly i tregoi BBC-së. “Për shkak të asaj pallto mora 20 ditë burg”, tha ai.

Në Krasnodar, Vitaly është i njohur jo për protestat në rrugë, por për dokumentimin e varreve.

Ai ishte personi i parë që zbuloi një varrezë tashmë famëkeqe në fshatin e vogël Bakinskaya në rajonin e Krasnodarit, e njohur si varrezat e Wagner.

Ky është vendi ku grupi famëkeq brutal mercenar rus varros shumë nga të vdekurit e tij nga lufta në Ukrainë – burra që ose nuk kanë të afërm ose trupat e të cilëve nuk janë marrë.

Ajo është rritur nga një varrezë e vogël fshati në një varrezë të madhe, me disa zona të reja për të akomoduar numrin gjithnjë në rritje të të vdekurve. Rojet e sigurisë tani patrullojnë atë hapësirë.

Të enjten, shefi i Wagner, Yevgeny Prigozhin vizitoi varrezat në fshatin Bakinskaya dhe tha se ka në plan ta kthente atë në një memorial “për brezat e ardhshëm”.

Shefi i grupit mercenar pranoi se varrezat janë zgjeruar, duke shtuar se “kështu është jeta”.

Vitaly filloi të udhëtonte nëpër rajonin e Krasnodarit në maj 2022, duke vizituar çdo varrezë për të regjistruar numrin e të rënëve.

“Më duhej t’u dëshmoja njerëzve se po ndodhte një katastrofë”, tha Vitaly, duke shtuar se “njerëzit po vdisnin këtu, afër tyre”.

“Më duhej t’u tregoja njerëzve se lufta do të prekte të gjithë dhe gjithçka”, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Specialja s’e përjashton mundësinë që Dick Marty të ftohet si dëshmitar

Ish-raportuesi i Këshillit të Evropës, Dick Marty, mund të ftohet si dëshmitar…

Bjellorusi – qindra persona i bashkohen protestave globale në shenjë solidariteti

Qindra njerëz në Poloni dhe Lituani u mblodhën për protesta të shtunën…

Pronarët në Britaninë e Madhe nuk do t’u lejohet të marrin bakshishet

Bakshishet e klientëve do të shkojnë për stafin e bareve dhe restoranteve…

Biden përsëri thotë se SHBA do të mbronte Tajvanin nëse sulmohet nga Kina

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka thënë sërish se SHBA-të do të…

Borrell këtë javë në Tiranë dhe Shkup

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri,…