Kina ka filluar stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë detare dhe ajrore rreth Tajvanit, duke përdorur edhe raketa balistike, në shenjë zemërimi kundër udhëtimit të Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Amerikës, Nancy Pelosi, që pati dje në ishullin e vetëqeverisur.

Forcat raketore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA) lëshuan “lloje të shumta raketash konvencionale në disa rajone detare të përcaktuara në lindje të Tajvanit, duke goditur me saktësi objektivat”, raportoi e përditshmja shtetërore kineze Global Times.

“Lansimet e raketave testuan saktësinë e goditjes së forcës raketore dhe aftësitë e mohimit të zonës,” tha zëdhënësi i PLA, duke shtuar se “kontrolli përkatës detar dhe i hapësirës ajrore në brigjet lindore të ishullit Tajvan është hequr që kur stërvitjet me raketa të drejtpërdrejta kanë goditur objektivat pikërisht”.

Aktivitete të egra tokësore, ajrore dhe detare u raportuan nga ishulli Pingtan, një nga pikat më të afërta të Kinës kontinentale me Tajvanin, në provincën Fujian, shkruan Anadolu.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit konfirmoi se ushtria kineze kishte lëshuar “disa raketa balistike në ujë rreth verilindjes dhe jugperëndimit të Tajvanit” rreth orës 13:56. (0556 GMT)

“Ushtria kombëtare (tajvaneze) e kuptoi menjëherë dinamikën e nisjes, aktivizoi sistemet përkatëse të mbrojtjes dhe forcoi gatishmërinë luftarake”, tha ministria.

Kina ka organizuar stërvitje masive ushtarake rreth Tajvanit, të cilin Pekini e konsideron provincën e saj të shkëputur, nga e enjtja deri të dielën.

Përgjigja ushtarake vjen pasi Pelosi zbarkoi në ishullin e vetëqeverisur të martën mbrëma në një vizitë të paparalajmëruar duke shkaktuar zemërim nga Pekini, i cili e sheh atë si shkelje të integritetit të tij territorial.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Biseda me Kamçevin, Gruevski reagon pas publikimit të “bombave”

Ish kryeministri, azilanti Nikolla Gruevski përmes rrjeteve sociale ka komentuar bisedën telefonike…

Angli: Kosovari dogji veten në sy të djalit – rasti po shërben si goditje ndaj bastoreve

Bashkëshorti i Julie Martin, Bill Troshupa, vrau veten në sy të djalit…

Dyzet shqiptarë evakuohen nga Izraeli,

Një operacion për marrjen e shqiptarëve në Izrael është realizuar me sukses…

Ky është paneli i Apelit që do të vendosë lidhur me ankesën e Thaçit ndaj vendimit për vazhdim të paraburgimit

Faqja zyrtare e  Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë ka bërë…

Blinken do të vizitojë Evropën për të siguruar aleatët për mbështetjen e SHBA-së

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, njoftoi se planifikon të udhëtojë për…