Shtyhen negociatat midis zyrtarëve turq dhe grekë në selinë e NATO-s me qëllim shmangien e konflikteve dhe tensioneve në Mesdheun Lindor.

Ishte planifikuar që delegacionet ushtarake të dy vendeve të uleshin në tryezë të martën, por raportohet se takimi u shty për të enjten.

Greqia kërkon largimin e anijeve turke nga ujërat e diskutueshme dhe se prania e atyre anijeve çon në përshkallëzim të situatës.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi pak ditë më parë se Athina dhe Ankaraja kanë rënë dakord për të biseduar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

VV në Skënderaj: Kemi trefishuar votën

Kryetari i Degës së Vetëvendosjes në Skenderaj, Hysni Mehani, ka thënë se…

Gjendja e jashtëzakonshme në vend zgjatet edhe për 30 ditë të tjera

“Këshilli i sigurimit debatoi edhe për gjendjen e jashtëzakonshme. Nga qeveria dje…

Kishte koleksionuar tank, armë e gjësende të tjera të Luftës së Dytë Botërore – drejtësia gjermane nuk po di si të veprojë me pensionistin 84-vjeçar

Prokurorët në Gjermani nuk po munden të zgjedhin mënyrën se si të…

Dënohet me tre vjet burg një punonjës aeroporti për fotografim të grave në Egjipt

Një gjykatë egjiptiane e ka dënuar një zyrtar në aeroportin e Kajros…