Teknologjia mund të “luajë një rol në parandalimin e vërtetë” të shpërthimit të konfliktit dhe ka ndihmuar në luftimin e dezinformimit gjatë luftës në Ukrainë, ka thënë një ambasador i OKB-së.

Duke folur në një konferencë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, James Roscoe, synoi të nënvizonte rëndësinë e teknologjisë gjatë pushtimit rus të Ukrainës.

Ai shpjegoi se po punohet për të zhvilluar “modele të parandalimit të konflikteve të drejtuara nga AI” dhe bëri thirrje që të punohet për të siguruar që teknologjia të përdoret si “forcë për të mirën”.

“Mediat sociale mundësojnë përgjegjshmëri më të madhe. Ajo i fuqizon njerëzit t’i tregojnë botës për konfliktet, derisa po i përjetojnë ato dhe të sigurohet që bota e di se çfarë po ndodh”, tha ai.

“Kjo do të thotë se e vërteta, përfshirë dëshmitë e mizorive masive ose shkeljeve të së drejtës ndërkombëtare humanitare, nuk mund të fshihet nga ata që dëshirojnë ta fshehin atë”.

Ai dha shembullin e Rusisë që përpiqej të pretendonte se “trupat e viktimave të shtrirë në rrugët e Buçës ishin një provokim i inskenuar nga Ukraina. Ata sugjeruan se forcat ukrainase kishin ndërmarrë këtë provokim të organizuar pasi rimorën qytetin.

Sipas tij, imazhet satelitore dëshmuan se trupat në rrugët e Buçës kishin qenë atje për disa javë, duke e bërë të qartë se ata u vranë gjatë periudhës kur forcat ruse pushtuan qytetin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lajçak e lë të hapur mundësinë e ndryshimit të kushtetutave të Kosovës dhe Serbisë

Emisari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vlerëson se…

Nuk merren masa ndaj profesoreshës Besiana Mehmedi

Komisioni disiplinor i Fakulteti të Arteve në UT nuk ka marrë asnjë…

Turqia fillon prodhimin e gjeneratës së re të municionit laserik për fluturaket pa pilotTurqia fillon prodhimin e gjeneratës së re të municionit laserik për fluturaket pa pilot

Zyrtarët ushtarakë në Turqi, kanë bërë të ditur se ky shtet ka…

Turqia ndihmon SHBA me 500 mijë kite testimi për Covid 19

Turqia ka dërguar së fundmi 500,000 kite testimi për koronavirusin në Shtetet…

Të shtëna me armë në Gjakovë, dy persona të plagosur

Të shtëna me armë kanë ndodhur në orët e mbrëmjes në qytetin…