Pesë persona kanë vdekur pasi një person i armatosur hapi zjarr në një bllok banesash në Toronto, Kanada.

Kjo ndërtesë ishte në rreth 30 kilometra në veri të Torontos, të dielën.

Një tjetër person i plagosur është dërguar në spital pasi është në gjendje të rëndë.

Autoritetet po hetojnë motivin e sulmit, duke përfshirë një lidhje të mundshme mes personit të armatosur dhe viktimave.

Shefi i policisë së York-ut, Jim MacSween, tha se oficerët e pranishëm u ndeshën me një “skenë të tmerrshme”, me viktima të shumta të vdekura të gjetura në banesa të ndryshme të ndërtesës.

MacSween tha se nuk kishte asnjë kërcënim të vazhdueshëm për publikun dhe policia e York-ut tha se të evakuuarit mund të kthehen në shtëpitë e tyre, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lajçak për Asociacionin: Gjithçka që është nënshkruar, duhet të zbatohet

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka thënë se arsyeja…

Pas SHBA-së, edhe Britania përjashton mundësinë e dërgimit të aeroplanëve luftarakë në Ukrainë

Aleatët perëndimorë duket se janë tërhequr nga furnizimi i Ukrainës me aeroplanë…

Konfirmohet nga Prokuroria dhe Policia ndalimi i kryetarit të KPM-së nën dyshimin për marrje ryshfeti

Prokuroria Themelore në Prishtinë bashkë me Policinë e Kosovës e kanë konfirmuar…

Çfarë thonë sondazhet e fundit para zgjedhjeve të së dielës në Francë?

Emmanuel Macron ka hequr një pengesë të madhe për t’u rizgjedhur president…

Problem për flotën detare ruse, Sudani ndalon lëvizjen e anijeve ruse në ujërat e Detit të Kuq

Sudani ndaloi ndërtimin e bazës detare ruse, tash ndalon edhe lëvizjen anijeve…