Britania e Madhe ka nisur një fazë të re të testimit për pasojat e Covid-19. Tashmë shumë të rinj, të shëndetshëm, janë të gatshëm që të infektohen vullnetarisht pasi tek ta do të testohen vaksinat dhe trajtimet me ilaçe.

BBC bën me dije se ky studim është miratuar nga komisioni i etikës dhe javën e ardhme do të nisë puna, ku mbi 90 të rinj të moshës 18 deri në 30 vjeç do të infektohet vullnetarisht me Covid.

Ata do të ekspozohen ndaj virusit në një mjedis të sigurt dhe të kontrolluar, ndërsa mjekët do tw monitorojnë shëndetin e tyre. Mjekët kanë deklaruar se studime të tilla kanë luajtur një rol jetësor në nxitjen e zhvillimit të trajtimeve për një numër sëmundjesh më herët, duke përfshirë malarjen, tifon, kolerën dhe gripin.

Provat do të ndihmojnë shkencëtarët të kuptojnë më saktë se çfarë sasie e koronavirusit nevojitet për të infektuar një person dhe se si reagon sistemi imunitar i trupit ndaj këtij virusi.

Kjo do t’u japë mjekëve një pamje më të qartë se si vepron Covid-19, por do jetë një ndihmë dhe për procesin e trajtimit të sëmundjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Treni i ri i shpejtësisë së lartë. Do të lëvizë me 600 km/orë

Në Kinë, treni i ri i shpejtësisë së lartë që pritet të…

352 civilë ukrainas të vrarë nga sulmet ruse, prej tyre 14 fëmijë

Ministria e Shëndetësisë e Ukrainës ka bërë të ditur se 352 civilë,…

Kurti: Vuçiq ka shumë inat dhe vrer, s’i kontribuon qetësimit të situatës

Kryeministri Albin Kurti ka folur mbi deklaratat e presidentin serb Aleksandar Vuçiq,…

Ligji për Pasurinë e Pajustifikueshme, Sallahu: Përveç zyrtarëve shtetëror nuk përjashtohet mundësia të hetohen edhe qytetarët

Pasuria e zyrtarëve shtetëror do të hetohet, pasi tashmë në ekzekutiv ka…

Shuhet zjarri në një shtëpi në Shkup, lëndohen dy persona

Në SPB Shkup dje është denoncuar se në rrugën “Indira Gandi” ka…