Ministri i brendshëm Naqe Çulev në pres konferencën e sotme njoftoi për aktivitetet e MPB-së në drejtim të parandalimit të përhapjes së virusit korona. Sipas tij zyrtarët policorë në fokus do të kenë mes tjerash edhe kontrollin mbi personat e vetizoluar, për të pa nga afër se sa ata zbatojnë këtë masë.

Çulev me këtë rast njoftoi edhe për hapjen e linjës telefonike pa pagesë e cila do të punoj 24/7, 0800 00201 ku qytetarët do të mund të denoncojnë gjithë ata që nuk zbatojnë rekomandimet e qeverisë, kjo linjë telefonike është në dy gjuhë, maqedonishte dhe gjuhën shqipe.

“Zyrtarët policorë do të kontrollojnë se sa zbatohen rekomandimet e qeverisë për mbylljen e lokaleve, kazinove dhe të tjera”, tha Çulev duke shtuar se policia do t’i përforcoj kontrollet ndaj personave të cilët janë në vetizolim. MPB-ja do të kryej kontrolle rigoroze ndaj personave që janë në vetizolim, se sa ata respektojnë këtë masë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…