Të premten e kësaj jave sërish do të ketë protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike.

Këto do të jenë protestat e treta me radhë, ku qytetarët nëpër disa qytete në Maqedoninë e Veriut, po shprehin pakënaqësitë lidhur me vendimin e Komisionit Rregullator për Energjetikë për rritjen e çmimit të energjisë elektrike për 7.4%, përcjell INA.

Arianit Xhaferi, anëtar i këshillit organizativ të protestave në Tetovë ka theksuar se është koha që përveç Kumanovës, SHkupit, Tetovës, Gostivarit, Dibrës dhe Kërçovës, të bashkëngjiten edhe komunat e tjera. Ai ka kërkuar që autoritetet më me seriozitet ti marrin parasysh kërkesat e tyre kundër shtrenjtimit të rrymës, sepse siç ka theksuar do të vjen deri tek eskalimi i situatës.

Protestuesit kërkojnë uljen e çmimit të rrymës për 46%, të hiqet Komisioni Rregullator për Energjetikë dhe të formohet një trup i pavarur arbitrazhi, që do të kontrollojë shërbimet që qytetarët marrin nga kompanitë energjetike. Kërkojnë që TVSH për energjinë elektrike të zvoglohet nga 18 në 5%, si dhe kërkesa tjera të aspektit social. (INA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…