Stuhitë që prodhojnë tornado dhe shira të dendur kanë shkatërruar pjesë të jugut të Shteteve të Bashkuara, duke vrarë të paktën nëntë njerëz dhe duke lënë më shumë se një milion njerëz pa energji elektrike.

Shërbimi Kombëtar i Motit tha se stuhia e fuqishme ishte larguar kryesisht nga jugu i vendit deri të premten vonë dhe po lëvizte në verilindje të SHBA-së, ku parashikohej të shkaktonte borë të dendur dhe borë nga lindja e Miçiganit në shtetin e Nju-Jorkut. Pjesë të Nju-Jorkut qendror dhe të Nju-Anglisë jugore mund të shohin më shumë se 30 centimetra borë, deri sot pasdite.

Përveç tornadove, stuhitë në Kentaki po gjeneronin erëra prej 129 kilometrash në orë, të cilat janë “mjaft të forta për të hedhur traktorë-rimorkio nga rruga”.

Shërbimi Kombëtar i Motit në Louisville e quajti stuhinë të premten “të fuqishme dhe historike” me erëra të larta midis 96-128 km në orë.

Më shumë se 1.4 milionë shtëpi dhe biznese ishin pa energji elektrike në shtetet e prekura nga stuhia, raporton AlJazeera.

Stuhitë e dhunshme janë të shpeshta në jug të SHBA-së në muajt e dimrit, pasi ajri i ngrohtë dhe i lagësht del nga Gjiri i Meksikës dhe përplaset me ajrin më të ftohtë që lëviz nga veriu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Presidenti i KE-së: Putini është humbësi i luftës

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, vlerëson se presidenti rus, Vladimir Putin,…

Policia arrestoi 24 persona gjatë së dielës

Gjatë së dielës, policia e Kosovës ka arrestuar 24 persona për vepra…

BE e shqetësuar se Rusia mund të përdorë emigrantët si armë

Gjatë vitit 2022 Bashkimi Evropian regjistroi 330 mijë kalime të parregullta kufitare…

Infeksionet në Moskë “tri herë më të larta” sesa u raportuan

Kryeqyteti rus Moska ka qenë epiqendra e shpërthimit të koronavirusit të vendit.…

Avdullah Hoti për kryeministër! Reagon Kurti

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti në një konferencë me gazetarë ka theksuar…