E gjithë kjo dhunë u shkaktua pas arrestimit të Ovidio Guzmanit, një nga djemtë e ‘El Chapo’ dhe më të kërkuarit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Sekretari i Mbrojtjes, Luis Cresencio Sandoval, theksoi se nga 29 të vdekurit, disa i përkisnin Forcave të Armatosura të Meksikës dhe grupeve kriminale që shkaktuan trazirat e dhunshme.

Së bashku me tre vëllezër të tjerë, Ovidio Guzman po përballet me akuza në SHBA për marrje me substanca narkotike – kokainë, metamfetaminës dhe marihuanë, raporton rtve.es.

Theksojmë se 32-vjeçari aktualisht gjendet në burgun e sigurisë së lartë në Qendrën Federale për Riadaptimin Social (Ceferoso), e njohur më mirë si “El Altiplano”.

Ndryshe, Ovidio Guzman-Lopez është djali i Joaquin “El Chapo” Guzman dhe gruas së tij të dytë, Griselda Lopez Perez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lukashenko: Bisedoni me Rusinë që të mos humbni shtetësinë! Kievi: Duam negociata reale, jo propagandë

Udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, i ka bërë thirrje Kievit që të…

Ministri i Jashtëm britanik viziton Kievin – tregon se si do të ndihmohet Ukraina

Në kuadër të vizitës në Kiev, Sekretari i Jashtëm James Cleverly zhvilloi…

Macron tenton ndërmjetësimin në krizën Rusi – Ukrainë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të udhëtojë në Moskë dhe Kiev…

Kuleba takohet me Blinkenin, bisedojnë për ndihmën e re amerikane

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, u takua me sekretarin amerikan…

Pushtimi nga Rusia/ Ambasadorja e Ukrainës në SHBA: I gjithë populli do të luftojë për të mbrojtur shtëpitë e tyre

Ambasadorja e Ukrainës në Shtetet e Bashkuara, Oksana Markarova, deklaroi se të…