Të paktën 17 persona kanë vdekur në përleshjet mes mbështetësve të ish-presidentit dhe forcave të sigurisë në Perunë juglindore, thonë zyrtarët.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dhjetëra të tjerë u plagosën të hënën në qytetin e Juliaca në disa prej dhunës më të rëndë që kur ish-presidenti Pedro Castillo u arrestua muajin e kaluar për përpjekje për të shpërndarë Kongresin.
Mbështetësit e tij kanë protestuar dhe bllokuar rrugët prej javësh.

Ata thonë se presidentja e re Dina Boluarte duhet të largohet dhe duan zgjedhje të parakohshme.

Kryeministri Alberto Otárola denoncoi përleshjet në Juliaca, duke i përshkruar ato si një sulm të organizuar ndaj policisë.

Ai tha se mijëra njerëz ishin përpjekur të “pushtonin” aeroportin e qytetit dhe një stacion policor lokal.

Ndërkohë, një protestues i tha agjencisë së lajmeve AFP: “Policia po qëllon mbi ne”.

“I kërkojmë Dina-s të japë dorëheqjen, prano faktin që njerëzit nuk të duan”, shtoi protestuesi.

Juliaca ndodhet në rajonin Puno, i cili ka qenë një vatër e demonstratave antiqeveritare.

Kombi i Amerikës së Jugut ka kaluar nëpër vite trazirash politike, me krizën e fundit që erdhi në krye kur Castillo njoftoi se po shpërndante Kongresin dhe do të vendoste një gjendje të jashtëzakonshme në dhjetor.

Por Kongresi vazhdoi të votonte me shumicë dërrmuese për ta fajësuar atë.
Castillo, i cili aktualisht është në paraburgim, po hetohet me akuzat për rebelim dhe komplot.

Ai mohon të gjitha akuzat, duke këmbëngulur se është ende presidenti legjitim i vendit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

2 marsi, sot do mbahet manifestimi i thërritur nga Presidenti Meta. Paralajmërimet janë për të dështuar

Pasdiden e sotme do te mbahet manifestimi i therritur nga kreu i…

Ukraina do të forcojë mbrojtjen kufitare me Bjellorusinë teksa Putin takohet me Lukashenkon

Ukraina po forcon mbrojtjen e kufirit të saj me Bjellorusinë nga frika…

Qendra ukrainase Kundër Dezinformimit: Politikani serb Djordje Vukadinoviq po e përhap propagandën e Kremlinit

Qendra ukrainase Kundër Dezinformimit ka njoftuar se politikani serb Djordje Vukadinoviq po…

Përfundon debati për ligjin e regjistrimit, përplasje për kategorizimin e qytetarëve

Kuvendi as sot nuk arriti ta miratojë propozim-Ligjin për Regjistrimin e Popullsisë.…

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus mbi një ndërtesë kolektive në qytetin rus Jejsk – objekti përfshihet nga zjarri

Kliko https://t.me/breakingmash/39147