Shtetet e Bashkuara kanë arritur në përfundimin se Kina ka gënjyer për numrin e të infektuarve dhe të vdekurve nga koronavirus dhe beson se numri është zvogëluar shumë, sipas një raporti të inteligjencës amerikane të cituar nga Bloomberg.

Bloomberg lëshoi ​​një raport konfidencial të paraqitur në Shtëpinë e Bardhë javën e kaluar.

Në konferencën e tij të rregullt ditore për shtyp, Presidenti Donald Trump shmangu një përgjigje specifike.

“Numrat e tyre duken pak dërrmues dhe unë jam shumë i sjellshëm për ta thënë këtë. Kur pyetem nëse shifrat e tyre janë të sakta, unë mund të them se nuk jam një librashitës kinez”, tha Trump.

Inteligjenca amerikane ka vlerësuar se numri i viktimave të koronavirusit të lëshuar zyrtarisht nga Pekini është i pasaktë dhe qëllimisht mashtrues.

“Partia Komuniste e Kinës ka gënjyer dhe do të vazhdojë të gënjejë për koronavirusin për të mbrojtur regjimin,” tha senatori republikan Ben Sasse, duke komentuar raportin.

“CIA ka konfirmuar atë që ne e dimë tashmë: Për muaj të tërë, Kina ka fshehur seriozitetin e virusit,” shtoi anëtari i tij i Dhomës së Përfaqësuesve, William Timmons.

“Bota tani po paguan për gabimet e tyre,” vuri në dukje ai.

Michael McCaul, i cili kryeson Komitetin e Punëve të Jashtme, gjithashtu sulmoi Kinën, e cila, siç tha, “fshehu numrin e vërtetë të të infektuarve” me virusin SARS-CoV-2.

Administrata Trump, e udhëhequr nga Sekretari i Jashtëm Mike Pompeo, javët e fundit ka kritikuar ashpër Kinën për mungesën e transparencës në lidhje me një pandeminë e përhapur në botë, por deri më tani nuk e ka akuzuar qartë se gënjen.

Të martën, Koordinatorja e Stafit Pandemik të Krizave në Shtëpinë e Bardhë, Deborah Birx tha se Kina po zvogëlonte viktimat, dhe për këtë arsye interpretoi shifrat në atë mënyrë që situata të mos ishte aq serioze sa dyshohej, duke shtuar se ne tani shohim pasojat e këtij interpretimi në Itali dhe Spanjë.

Sipas shifrave zyrtare, 82.394 njerëz kanë vdekur në Kinë që nga dhjetori, kur sëmundja shpërtheu në provincën Hubei, duke vrarë 3312. /tesheshi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…