Dy negociatorët takohen pak orë para se të përfundoje shtyrja e afatit për gjobat

Nesër përfundon afati i shtyrjes së vendimit për gjobat për serbët në veri që përdorin targat ilegale.  Pak orë para se të nisë zbatimi i këtij vendimi, në Bruksel bëhet tjetër përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje dhe shmangien e tensioneve në veri të Kosovës.

Drejt Brukselit kanë udhëtuar  dy negociatorët për dialogun mes dy vendeve, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç. Temë e diskutimit do të jetë pikërisht çështja e targave. Ky takim mes negociatorëve, vjen dy ditë pas takimit që patën po në Bruksel, kryeministri Kurti dhe presidenti serb Vuçiç.

Këta të fundit nuk arritën një marrëveshje për këtë çështje  pasi kreu i qeverisë kosovare nuk pranoi propozimin e Borrel. Kjo shkaktoi reagime nga ndërkombëtarët ku BE dhe SHBA patën kritika për kryeministri kosovar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjermani, çmime më të lira për qytetarët që blejnë vetura elektrike

Gjermanët të cilët po konsiderojnë blerjen e makinave elektrike ose hibride, morën…

Ndërpritet seanca, tensione dhe përplasje mes deputetëve të LVV-së dhe LDK-së

Seanca e Kuvendit të Kosovës ku ishte duke u debatuar për të…

Qeveria e Kosovës kërkon nga serbët që mos t’i braktisin institucionet, por kërcënimet

Kërcënimeve të Listës Serbe për largim nga institucionet e Kosovës i është…

SPM me thirrje deri te liderët e bashkësive fetare që të përmbahen nga organizimi i manifestimeve fetare

Sindikata e Policisë së Maqedonisë (SPM) në emër të të gjithë të…

Reagon ministri ukrainas pasi Rusia u tërheq nga marrëveshja për grurin: Moska po përdor pretekst të rremë

Më herët u raportua se Rusia ka pezulluar marrëveshjen e eksportit të…