Luftimet po ndizen rreth tre qyteteve të mëdha në Afganistanin jugor dhe perëndimor derisa militantët talibanë kërkojnë t’i marrin ato nga forcat qeveritare.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, luftëtarët talibanë kanë hyrë në pjesë të qyteteve Herat, Lashkar Gah dhe Kandahar.

Ata kanë bërë avancime të shpejta në zonat rurale, që kur u njoftua se pothuajse të gjitha trupat e huaja do të largoheshin deri në muajin shtator.

Por fati i këtyre qyteteve kyçe mund të jetë vendimtar mes frikës së një krize humanitare dhe sa kohë forcat qeveritare do të jenë në gjendje të rezistojnë.

Milicia fundamentaliste islamike tashmë mendohet se ka pushtuar deri në gjysmën e të gjithë territorit të Afganistanit, përfshirë kalimet fitimprurëse të kufirit me Iranin dhe Pakistanin. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…